Bu site yetişkinlere yönelik bilgiler içermektedir. 18 yaşından küçükler için uygun değildir.

Prezervatif ve Doğru Kullanımı
Diğer isimleriyle kondom, kaput, poşet, bariyer, kılıf vs olarakta adlandırılan, özellikle gebelikten korunmak için kullanılan, sperm ve kan yolu ile bulaşabilecek cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesindeki 1. basamaklardan birisi olan icad dersem abartmamış olurum. Zira her zaman belirttiğimiz gibi mutlaka "korunun".

Bakalım prezervatif ne imiş, ne zaman ve neden icad edilmiş?

Falloppio, 1560 yılında hastalıklardan korunmak için bir kılıf icat etti.

İtalyan anatomist Gabriele Fallopio (1523-1563), ölümünden sonra yayımlanan De Morbo Gallico dergisinde prezervatifin ilk tanımını yaptı. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını engellemek için Fallopio, tuz solusyonuna batırıldığında koruyucu bir katman oluşturan bir kumaş kılıf geliştirdi. Kadınların prezervatife olan ilgisini arttırmak amacıyla bu kılıf, pembe renkli kumaşlarla penis çevresine bağlanıyordu. Falloppio, geliştirdiği prezervatifi kullanan 1.100 erkekten hiç birinin frengi hastalığına yakalanmadığını iddia etti.

Buna rağmen Falloppio’nun geliştirdiği prezervatifin ilk prezervatif olduğunu söylemek doğru olmaz. Fransa’nın Combarelles bölgesindeki mağara resimlerinde ve Antik Mısır’a ait bazı çizimlerde erkeklerin prezervatife benzer koruyucu kılıflar kullandıkları görülmüştür.

1880 li yıllarda gelişen üretim işlemleri sayesinde prezervatif, cam bir kalıbın sıvı lateks (kauçuk hammaddesi) içerisine batırılması ile oluşturulmaya başlandı. Bu yöntem, prezervatif üzerindeki dikişleri kaldırarak prezervatifi daha kullanışlı bir araç haline getirdi. Kaynak

demiş. Bir rivayete göre de ingiliz hekim Dr. Condom tarafından dönemin Kralının 100 den fazla olan gayri meşru çocuklarını sınırlamak amacıyla tasarladığı da söyleniyor.

Bu vesile ile her erkeğin cüzdanında, kimliğinden sonra yerini alacak 2. şey kondom arkadaşlar :))  desem de sizler her köşe başında haldır huldur seks yapmadığınız için elit bireyler olarak evinizde bulundurun yeter. Amaaan altı üstü yuvarlak bir şey yerleştiriyorsun başına (evet melis sen kendi başına geçir) indiriyorsun dibine diyebilirsiniz ama ben yine de belli başlı noktalarına değineyim siz bildiğinizi okuyun :)

Piyasada gördüğünüz aman bu tırtıllı, yok bu çikiletalı, enee muzlu gız muzlu diye her gördüğünüz kondoma atlamayın. Zira anal ilişki için özel olarak üretilen kondomlar kullanılması gerekiyor. Yine anal ilişkinin olmazsa olmazı kayganlaştırıcı ile birlikte kullanılacağından dolayı kaliteli bir kondom olmasına dikkat ediniz.

Ayrıca; spermisid (sperm öldürücü) ve Anti HIV (aids'e karşı) prezervatiflerde üretilmiş. Sperm öldürücü ile pek işimiz olmasa bile Anti HIV özellikli varsa onu almak daha da makbule geçer diye düşünüyorum.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere böyle birisi elinde kondomla geldiği zaman "aman sabahlar olmasın kim takar kondomu" diye herifin üzerine atlamayın her daim korunun. 


kondomu poşetinden çıkarırken artislik olsun diyerek dişinizle açmaya kalkmayın ya da makas, bıçak gibi kesici bir aletle açmaya çalışmayın. Nazikce kolay açılmasını sağlayan noktadan elinizle açın. Ayrıca bir kondomun raf ömrü 5 yıldır. Direk ışığa ve sıcaklığa maruz kalmaması gerekiyor. Kondomun takılma işlemini sizde yapabilirsiniz partnerinize de bırakabilirsiniz.
kondomun ereksiyon halindeki penise takılması gerektiğini belirtmeye gerek yok sanırım :) açmış olduğunuz kondomu penis başına yerleştirirken ucundaki rezervuar kısmını sıkmayı unutmayın. Zira kondomu penisinize geçirirken bu kısımda hava kalmaması gerekiyor, boşaldıktan sonra spermlerin burada kolayca toplanması için gerekli..Yok ben o esnada kondomu çıkarır artık neresi denk geldi haykıra haykıra boşalırım diyorsanız bir şey demiyorum (o.O) siz her ihtimale karşı usulüne uygun şekilde takın.


evet kondomu penis başına yerleştirdik, rezervuar kısmını sıkarak havasız bıraktık şimdi kondomu penis köküne doğru açarak penisinize yerleştirin. Halka şeklinde kıvrılmış olan kondom kolaylıkla penisinize yuvarlanarak yerleşecektir (bknz şekil 4) eğer yerleşmiyor ise melis gibi kondomu ters takmış olmanız gerekiyor ki bunun olma olasılığı 1000 de 1 :P 
Sonrası ise; artık onuda ben anlatmayayım. İşiniz bittikten sonra kondomu penisinizden halen ereksiyon halinde iken çıkarın. Mümkünse ağzını bağlayarak çöp kutusuna atın. wc ve pis su giderleri gibi yerlere atarsanız zamanla giderlerin tıkandığını görmeniz mümkün. Zira şahit olduğum bir olay; askeriyenin lojmanlarında; vidanjör gider kuyusunu temizlemek için açtığında üst katman komple kondom ile kaplı idi :D 

Ek olarak;

- Prezervatif üzerine bebek yağı, zeytin yağı, vazelin gibi şeyler sürmeyin bu iş için SU BAZLI kayganlaştırıcılar kullanın. Kayganlaştırıcınızın SU BAZLI olmasına dikkat edin. 

- Her prezervatif tek kullanımlıktır, unutmayın.

- İlişkinin başından itibaren kondom kullanın. (hayır melis öpüşmeye başlamadan önce mi takacaz diye bir soru ancak senden gelebilirdi) Şöyleki; efenim ben boşalacağımı hissettiğim zaman takarım ihihih diye bir şey yok buna izin vermeyin böyle de yapmayın.

- Ayrıca insan vücudu ne zaman ne yapacağı belli olmuyor efenim piyasada da çeşitli kondomlar mevcut. Güvenilir olduğunu düşündüğünüz bir markadan başlamak üzere hangi kondom size uygun ve vücudunuza alerjik bir etki yapmıyor öğrenin ve mümkünse hep aynı markayı kullanmaya devam edin. 

- Kondom ulaşması en kolay ve ucuz bir üründür. Efenim ben marketten eczaneden direk gidip alamam utanırım hele bir de "Anal ilişki için uygundur" olanından hayatta alamam diyorsanız internetten şipariş verin. Adrese gelmesini istemiyorsanız bile kargodan alabilirsiniz. Merak etmeyin kutu içeriği belli olmuyor. (genellikle sağlık malzemesi yazıyor)

- Kondom kullanmak sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan direk korur demek yanlış olur, elbette bir önlemdir ama en iyisi partnerinizi iyi tanımanız tek gecelik ilişkilerden kaçınmanız.

Prezervatifin Penisten Sıyrılma Nedenleri;

- Prezervatifin penisin sadece üst bölümlerini saracak biçimde takıldığı, penis köküne kadar açılmadığı durumlarda,
- Prezervatif, penis boyutu ile uyumlu olmadığında,
- Penis tamamen sertleşmeden prezervatif takıldığında,
- Cinsel birleşme sırasında penis sertliğini kaybederse,
- Cinsel birleşme uzun sürdüğünde ve
- Penis kökünün, uç kısmına göre daha kalın olduğu durumlarda, prezervatif penisten sıyrılarak çıkabilir.

Prezervatifin Yırtılma Nedenleri;

- Bebek yağı, hobi, el kremi gibi kayganlaştırıcılar prezervatifin yırtılmasına neden olabilir. Özellikle petrolden üretilen ve vazelin içeren kayganlaştırıcılar prezervatifin yırtılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle gliserin gibi su bazlı kayganlaştırıcıların ya da özel ürünlerin kullanılması gerekir;
- Anüsün kuru olduğu durumlarda ve kayganlaştırıcı kullanılmadığında,
- Son kullanma tarihi geçmiş prezervatif kullanıldığında,
- Paket açılırken tırnak, makas, bıçak gibi keskin araçların kullanılması ile,
- Prezervatif, penis boyutu ile uyumlu olmadığında,
- Cinsel birleşme çok uzun sürdüğü ve kayganlaştırıcı kullanılmadığı durumlarda ve

- İki prezervatifin üst üste takılarak kullanıldığı durumlarda prezervatif yırtılabilir.

renkli kalın ;)
O Gay Ben de Blog Yazarı

10 yorum:

 1. Arkadaşlar nesilden nesile yayalım bu azıyı pls..

  YanıtlaSil
 2. Geçen gün yayınlanan röportajımsa prezervatife rağmen nasıl hastalandığımı anlatmıştım. Yazıyı tamamlaması için okumanızı isterim.
  http://geylesof.blogspot.com.tr/2015/06/kaan-arerle-roportaj-2.html?m=1

  Sevgiyle kalın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen Kaan; temas yolu ile bulaşan hastalıklar için elbette önleyici değil, karşımızdakinin dürüst olup olmaması ile alakalı

   Sil
 3. Yine bilgilendirici, güzel bir yazı. Ama yazının içinde genelde sadece küçük çizimler var. Sonra vay efendim neden bilgilendirici yazılar az okunuyor. Yazının başlığına, anlamayanlara uygulamalı göstereceğini yazsan herkes okur. Yazının sonuna da minik bir not iliştirirsin; fotoğraflarınızı bana yollayın, değerlendirmeyi geçenlerle ilgileneceğim diye olur biter. :) Şaka bir yana benim gibi prezervatifi eline bile almamış birisi için bilgilendirici bir yazıydı. En azından kargodan sipariş edince üzerinde sağlık malzemesi yazdığını öğrenmiş oldum. Gerçi prezervatif koleksiyonu yapmayacağıma göre bir sevgilim olmadan ne işime yarar, bilemedim. Ayrıca dediğin gibi prezervatif almak bile birçoğu için utana sıkıla yapılan bir iş. Bazı yerlerde prezervatif otomatları varmış. Almak isteyip utananlar için ideal çözümlerden birisi de bu olabilir. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalbicim anlaşıldı tamam sana uygulamalı gösterebilirim :D prezervatif otomat olayı iyyimiş ;)

   Sil
 4. cybi...
  bebeğim yeni jenerasyon geyler için harika bir yazı olmuş.
  tebriks.

  ama, HOBİ ne ayol?

  +
  şu melisi Divine'nin Gülgün'e yollasana biraz, cahil kalmasın kız :/


  xoxoxo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aaa başımıza taş yağacak taxifolloş ilk defa bloga iltifat etti hayret (altıma doğru)

   Hobi diye bir krem vardı diye biliyorum, + teşekkürler

   Sil
 5. Toyluktan mı ergenlikten mi bilmiyorum ama salak salak sırıtarak okudum yazıyı. Bir de melis var tabiy ki^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melis örnek alınacak en son kişi exodyacım :D

   Sil

Yaz yaz için de kalmasın