Bu site yetişkinlere yönelik bilgiler içermektedir. 18 yaşından küçükler için uygun değildir.

2015 ve İlk YazısıSelam;

Koca bir yılı devirip 2015'e de eriştik sonuç olarak 1 sene daha yaşlandık diye hoplayıp zıpladık eğlendik falan (neyin kafasıysa artık) hoş ben ailemle tv başında 2014 gitmiş neyime 2015 gelmiş sikime kafasında karşıladığımdan dolayı pek bir fark görmedim. Lakin 2014 yılının oldukça boktan olduğundan yana çoğumuz hemfikiriz sanırım. 

Dışarıda 70 cm' e yakın kar yağdı ve halende yağıyor. Fotograflık manzaralar çıktı ortaya lakin üşenip çekemedim sabah işime geldim el değmemiş kar yığınlarını yara yara.Kaç senedir böyle bir kar bekliyorduk yurt olarak hayırlısı olsun sokakta yaşamak zorunda kalan insan ve hayvanlar için. 
En nefret ettiğim şeylerden birisi ise, sabah yemeyip içmeyip kapısının önünü temizlemeye çalışıp resimlik manzaranın içine sıçanlar. Hoş temizlemeleri lazım yolları kaldırımları ama yukarıda da dediğim gibi "daha temiz bir dünya" mış gibi gözüküyor kısa bir süre de olsa.

Bir de bu var dikkat edin kalın bir kar tabakası kapladığı zaman etraftaki sesleri emiyor ve ayaklarınızın altında ezilen kar'ın verdiği o ses ile yolunuza devam ediyorsunuz şimdi çıkın ve sevgilinizin koluna girip 1 saat yürüyün ;)
İzmir de Temmuz ayında intihar ederek aramızdan ayrılan ve geride bıraktığı "ne boka yaradı normal olmak?" cümlesi ile içimizi parçalayan trans erkek Okyanus Efe' den sonra yine gencecik bir trans bireyin intiharı ile sarsıldık. ://Birçok insan benim arkadaşım değilmiş. Herkesi vicdanı ile baş başa bırakıyorum. Ben artık yapamıyorum, bunu öğrendim. Herkesin istediği gibi istediği şeyi yapıyorum. 24 yaşımda hayatımı sonlandırıyorum. Yapamadım, çünkü insanlar bana izin vermedi. Çalışamadım, bir şeyler yapmak istedim ama yapamadım... Herkesi Allah ile baş başa bırakıyorum ve şu an Boğaziçi Köprüsü’ne doğru gidiyorum. Yarın gazetelerin 3., 4., veya 1. sayfalarında benim adımı duyacaksınız. Hepinizi öpüyorum Allah’a emanet olsun

Twitter'da öyle tweetler okudum ki insanlığımdan utandım. Hayvan desen o günahsız hayvanlara hakaret etmiş olurum. İnsan desem "insana" da hakaret etmiş olurum. Şerefsiz desem lan şerefsizin bile bir şerefi var der o kelimeye hakaret etmiş olurum. Yaratık diyeyim zira iyi kötü nefes alıp veriyorlar. Allah onları bildiği gibi yapsın.


Millet olarak, hoşgörü, iyilik, güzellik, yaratılanı severiz yaradandan ötürü, sıcakkanlı, samimi, dürüst, misafirperver vb gibi sıfatların altına sığınırız. Kendimizi tanıtırken gögsümüzü gere gere bu sıfatlarımızdan bahseder diğer milletlerden üstünüz deriz falan. Hatta "bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın banane" diye bir atasözümüz bile vardır ama altında yatan gizli özne nedir "bana dokunmayan" dokunursan yanarsın ;)

Peki nasıl dokunursun bam teline; onunla ters düştüğün zaman, onun gibi düşünmediğin zaman ya seversin ya terk edersin ! 

Bence en büyük eksiğimiz empati yeteneğimizin olmayışıdır. Empati kuramayız. Halbuki "komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir" deriz ama açlık / tokluk kavramı hakkında bile empatiden yoksunuzdur. 

"El - Alem" ne der deriz yakınımızda olanın kalbini kırarız hiç düşünmeden, oysa elden ayaktan düşünce "el alem" senden yana içten içe bana ne derken yüzüne karşı geçmiş olsun komşum der kapıyı kapatır, sen yalnız kalırsın O "el alem" sana "iyi taziyelerde" bulunmuştur ya o sana yeter. Oysa eşin, oğlun, kardeşin öyle mi seninle aynı acıyı çeker seninle ağlar seninle güler sonuç "el alem" değil "yakınındakidir" önemli ve değerli olan. Hoop buradan "bencil" ol sadece ben ve ailem çıkmasın "el alemi" de koru gözet ama "gözüne parmağını sokmasına izin verme"

Özgürlük nedir? Karşındakinin parmağını senin gözünün önüne kadar getirebilmesidir kalkarda gözüne sokarsa o zaman o özgür davranmaktan çıkmış sana zarar vermeye başlamıştır, hümanist mi olalım -hayır ben hümanist değilim mesela- örneğin savaştan kaçıp kucak açtığım insan buna karşın gözüme parmağını sokarsa -apo posteri bayrak vs- o zaman -siktir git- derim.

- LGBT bireyler hanginizin gözüne parmak soktu acaba?

Empati diyorduk, öteki olanlar hakkında empati yoksunu bir milletiz kendine yakıştırılan sıfatların arkasına sığınan. Öteki? Doğuda Türk, Batıda Kürt, Laz, Çerkez, Engelli, Eşcinsel, Trans Birey vs vs

Açalım mı? Açalım.

Bir Türk olarak Kürdistan diye bir ülkedesin ama adını Alparslan, Göktuğ, Gökberk, Ataberk vs koymak yasak Şivan koy, Zilan koy, Baran koy vs. Aile arasında Türkçe konuş ama dışarda konuşman yasak çünkü öyle bir dil yok, çalıştığın iş yerinde ilk göze batan sen ol vs vs nasıl empati kurabildin mi?

Bir Kürt olarak 5 katlı 10 daireli bir apartmanda yaşadığını farzet. Apartmanın yarısı Türk diğer yarısı Kürt kökenli bireyler hepsi de mülk sahibi. Senin daireni yine sana satmaya kalksınlar bu apartmandan ayrıl artık diklemesine mi ayırırsın enlemesine sana kalmış ama ayrıl o daire senin olsun de (o daire zaten senin!) temeli sarsmaya ne gerek?  Herkes kapsının ziline istediğini yazsın çizsin ama apartman girişi tek olsun. Yöneticiniz hepinizi temsil etsin.

Eşcinsel görünce top, dönme, göt veren diye sıfatları sırala sonra ilahi adalet bu ya evlen çocuğun olsun ama o da ne çocuğun sana göre farklı o zamanında ötekileştirdiklerine benziyor? Ne yaparsın ne düşünürsün? En fazla yok sayarsın. Bir not: En tepedeki ninemi dinle, zaman geçiyor, kaybedilenler için ise artık çok geç!

Birazcık empati ve saygı. Kimsenin gözünü çıkardığı yok, çıkaranın gözünü sen de çıkar. Parmağın gözünün önünde olması ile gözüne girmesi farkını kavra.

Hepsini geçtik ya içimizdekiler? Mehtap için örneğin,  kodaman kaşar translar mafya olmuş haraca kesiyorlarmış diyorlar nice Mehtaplar var bunlara boyun eyen dünün acısını yeni Mehtaplardan çıkaran Translar? Kendi varlığınızda boğulur gidersiniz inş.

Mehtap; umarım şimdi daha huzurlusundur ne gerek vardı ki dünya yine aynı dünya olan sana ve anneciğine oldu kimseye bişey olmadı hiç bir şey değişmeyecek :/ 

- Masum Değiliz Hiç Birimiz -

* şimdiye kadar politik düşüncede bir yazı bu blogta okumadınız ilerde de okumayacaksınız bu ise numune olarak kalsın bir köşede.
O Gay Ben de Blog Yazarı

11 yorum:

 1. O en tepedeki nineyi izlemiştim programda. Çok yakın hissetmiştim kendimi ona, çok tatlı biri olarak gelmişti gözüme, hala da öyle geliyor. O yüzden yine onu görünce burada bir garip oldum.

  2014 gerekten ülke ve toplum olarak çok bok bir yıldı. Her şeyin daha iyi olmasını temenni ediyorum. Hem senin için hem ülke için, hem de tüm dünya için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım Volkancım, hepimiz için daha iyi bir yıl olsun hoş pekte iyi başlamadı hem Ülkemiz hem de Dünya için :// +bizim yaşlılarımız daha bir tatlı oluyor :)

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş O Gay'ciğim :) Empati bu ülkede sadece kelime olarak var. Dediğin diğer şeyler de öyle. Laf ülkesiyiz. Uygulamaya gelince herkes burun kıvırıyor. Ellerine yüreğine sağlık :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim vişnecim :*** (tek yıldız bir dudak iki yıldız iki dudak 3 yıldız o.O) :)

   Sil
 3. Lgbt için zor bir yıldı. Tıpkı bundan önceki yıllar gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. lgbt için, insanlık için hoş 2015 bile an itibari ile çok boktan bir başlangıç yaptı, canlı bomba, cizre, fransa

   Sil
 4. Ara ara yazmalısın, ben de okurken şaşırdım kaldım, o gayciğim hiç böyle isyanlara girişmezdi dedim, hemen dipnotta belirtmişsin. Ama ben çok beğendim, ara ara düşüncelerini dile getirmen gerekiyor bence. Farkındalık yaratmak için farkında olmak gerekir demiş şair..

  Ninenin ellerinden senin de gözlerinden öperim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah Kaancım siyasetten nefret ederim lakin kimse de siyasetten geri kalamıyor herkesin içinde bir şeyler var. Ülkemizdeki en hassas bam tellerinden birisi de siyaset aslında bakalım ara ara eserse yazarım :) Yazarken aklıma geldiği gibi yazdığım için bazen Özne ile Yüklem yer değiştiriyor onu fark ettim :D Hani anlamak için bazen başa dönersin ya o hesap

   Ninem ne de güzel bir cümle kurmş yahu, ben de seni öpüyorum en samimisinden ;)

   Sil
 5. diva ablanlaydık yeni yıla girerken.
  sakin ve rutubetsiz bir yıl başı deneyimiydi.

  geçtiğimiz yıl gerçekten çok kötüydü fakat bir öncekinden daha kötüydü ve 2015'in 2014'ü aratmasından endişe ediyorum...

  YanıtlaSil

Yaz yaz için de kalmasın